Lapszerkesztés
2014. december 17. írta: infopont

Lapszerkesztés

magazine-stack.jpgMi kell ahhoz, hogy valaki újságot, folyóiratot adjon ki?

Elsősorban: pénz.
Találjunk és fizessünk meg valakit ,a ki ért a lapszerkesztéshez és elvégzi a munkát helyettünk. De komolyan, nem egyszerű meló. Az ha az ember rendszeresen járat magához pár lapot, vagy gyakran megfordul újságosstandoknál nem elég. Komoly elméleti tudás és szerkesztőségi gyakorlat szükségeltetik egy profin megszerkesztett kiadvány összeállításához.

De nézzük csak sorra: kezdetnek mondjuk nem árt egy ötlet, az se baj ha eredeti, nem a szokásos copy-nak a copy-ja. Egy remek koncepció aranyat érhet, főleg, ha még nincs tele a piac hasonlólapokkal. Persze ez akár gyanakvásra is adhat okot, egy kis piackutatás jól jöhet mielőtt belevágnánk.

Ha megvan a központi témánk, tematikánk időszaki kiadványunkhoz, az gyakran körvonalazza a célcsoport elvárásait is, a hozzá tartozó formai követelményeket, a kiadvány jellegét,  célszerű megjelenési gyakoriságát és terjedelmét. Hiszen elég széles választék áll rendelkezésre: hírlap, folyóirat, magazin; napi-, heti-, havi-, éves-, és egyéb időközönként megjelenő kiadványok. A nyomtatás lehet fekete-fehér vagy színes, de a papírminőség, méret és formátum is befolyásolja egy lap eladhatóságát.

És ez mind csak külsőség, még nem hogy a rovatok, cikkek nem kerültek szóba de a dizájn, tipográfia, a szöveg tördelése és elhelyezése sem. Na meg a képek. A képek ami kiadványtípustól eltérően, főleg ha a reklámokat is beleszámítjuk gyakran több mint a lapok felét is kiteszik. 

Szóval habár jelenleg Magyarországon bárki adhat ki időszaki kiadványt, leyen természetes vagy jogi személy; mindössze be kell jelentenie a lapalapítási szándékát a kulturális tárca megfelelő osztályán, azért ott még nincs túl a munka nehezén.

Sok pénzre, tematikára, fizetőképes célcsoportra,  főszerkesztőre, szerkesztőkre, remek szerzőkre, fotósokra, nyomdára,  befektetőkre vagy hírdetőkre mindenképp szüksége lesz.

Mindenképpen szerepeltetni kell az időszaki kiadványokon az az ISSN-kódot (International Standard Serial Number). Ez aplapján azonosítható be a lap. Ezt a belső címlapon kell elhelyezni. Ezen az oldalon találhatók még általában a lap címe és alcíme, a kiadás ideje, a lapszám, a főszerkesztő-, szerkesztők-, szezők-, munkatársak nevei, a szerkesztőség címe, a kiadvány előfizetésére vonatkozó adatok, és a nyomda- valamint a terjesztő neve. De ezek mind csak olyan száraz információ amit a szakemberek úgyis tudnak.

Tehát ha lapot adna ki de nem tudja hogyan kell, csinálja ugyan azt, amit csődugulásnál tenne:
Forduljon szakemberhez!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://infopont.blog.hu/api/trackback/id/tr156992473

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása